Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
199 postów 2987 komentarzy

Najpierw sprawiedliwość

miarka - ...nie przestajmy czcić świętości swoje I przechowywać ideałów czystość; Do nas należy dać im moc i zbroję, By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość. http://www.youtube.com/watch?v=1Tw0_BtJ3as

Kościół wobec prawa fasadowego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jest dziś taka potrzeba, aby Kościół dziś przestał kolaborować z lewactwem usiłując otwierać jakieś „korytarze humanitarne”, a skupił się na tym co robić powinien.

Pieniądze, które tu zamierza zarobić na „humanitaryźmie” (tak jak zarabiają we Włoszech) mógłby otrzymać i od państwa, i to robiąc swoje. Otwiera się bowiem szansa wygospodarowania sporych pieniędzy na obniżeniu wydatków na sądy, a przy tym i kosztów państwa ponoszonych na pasożytów związanych z żerowaniem na prawie fasadowym. Dziesięcina to może nie będzie, ale zawsze.

Kościół nie powinien szukać zarobku na ściąganiu do Polski imigrantów pod pretekstem że to niby z „humanitaryzmu”, bo humanitaryzm to ideologia którą z powinien raczej walczyć - fałszywa namiastka człowieczeństwa dojrzałego.

 

Zadanie, które dziś staje przed Kościołem miałoby polegać na tłumaczeniu wiernym (a w miarę możliwości i tak, aby mogło dotrzeć do ogółu społeczeństwa) czym są:

- normalność (sprawiedliwość, wiara, nadzieja, miłość, odpowiedzialność, wolność (i wolna wola) równość, braterstwo (w tym solidarność i miłosierdzie), oraz związki między nimi);

- naturalność (prawość, bezgrzeszność, priorytet dobra wspólnego, tożsamość, własność (odróżniana od posiadania, praw i długów), emocje i uczucia - też rozróżniane);

- moralność (że to nie tylko zasady współżycia społecznego zapewniające bezpieczeństwo zdrowie, obronę i promocję życia, rozmnażanie się i wychowanie dzieci, ale i sKościół wobec prawa fasadowego

- człowieczeństwo dojrzałe (godność osobowa, sumienie, kultura, pokój).

Miałby nadto tłumaczyć wiernym czym są potrzeby, a czym wartości; czym jest priorytet (zwłaszcza wspólnotowego przed indywidualnym), a czym hierarchia wartości;

- że wartości są po to aby je chronić, bo wokół nich budujemy nasze dobra indywidualne;

- że aby panowało prawo, najpierw musi panować sprawiedliwość;

- że aby panowała sprawiedliwość, najpierw ci co pilnują jej przestrzegania muszą być ludźmi prawymi;

- że aby byli ludźmi prawymi muszą się kierować tak w życiu osobistym, jak pracy i służbie moralnością „z najwyższej półki”, dążeniem do doskonałości, kierowaniem się ideami życia rodzinnego i narodowego, oraz człowieczeństwa dojrzałego i jego powołaniami, oraz zdeklarowaną postawą dążenia do trwałego pokoju nie tylko z narodami zaprzyjaźnionymi, ale i wszystkimi narodami mającymi dobrą wolę życia z innymi w pokoju.

 

Kościół powinien doprowadzić do powszechnego uznania za panującą moralności bezkompromisowej, ponadhandlowej, ponadinteresownej, ideowej, funkcjonującej niezależnie od sprawiedliwości (w tym i demokracji jako sprawiedliwości wspólnotowej) we wszystkich sprawach w których prawo i sprawiedliwość nie są sobie w stanie poradzić, a więc sprawach życia, przeżycia (tu zaliczają się i poważne oszustwa i kradzieże, oraz korupcja urzędników państwowych, gwałt, terroryzm i zdrada), zdrowia, bezpieczeństwa, rozmnażania, wychowania potomstwa, stwarzania warunków dla życia w pokoju.

- Moralności funkcjonującej jednocześnie jako zgodna, jako nasza ludzka, narodowa i religijna wartość.

- Moralności więc niezbędnej, aby stwarzać dopiero pole działania dla demokracji i dla wymiaru sprawiedliwości, chronić go i przywracać po zaburzeniach.

- I aby zaczęła funkcjonować w Polsce demokracja (a choćby i dowolny ustrój sprawiedliwości wspólnotowej) jest to absolutnie niezbędne.

 

Nikt lepiej jak Kościól nie uświadomi wiernym, że w Polsce nie może być panującą w całym życiu publicznym, w kreowaniu praw, ich wykonywaniu i rozsądzaniu możliwych sporów moralność inna jak moralność Narodu Polskiego (poza przypadkami, kiedy jest z nią zgodna).

Moralność innych narodów zamieszkujących RP nie może burzyć spójności moralności narodu gospodarzy organizującej ład życia publicznego w państwie. Ekumenizm wobec osób innych wyznań wyłącznie na zasadzie otwartości Kościoła dla chcących przyjąć naszą wiarę. Żadnego muli-kulti, żadnej multi-moralności, multi-prawości, multi-sprawiedliwości, żadnego multi-prawa.

Prawo kiedy jest realne i służy ludzkim wartościom jest z zasady spójne, więc nie ma wielu możliwości interpretacyjnych, bo jest to prawo sprawiedliwe i moralne. I tylko takie może być, tylko takie bdzie respektowane jako realne. Tylko na takim może opierać się państwo prawa.

Prawo nie może być fasadowym, jakąś ramką niezgodną z jego wewnętrzną treścią. Musi być zgodność formy treści i celu aż po człowieczeństwo dojrzałe.

 

KOMENTARZE

 • kościół to nie Kościół
  Pomijając mętne wywody niewiele mające z rolą Kościoła, powinieneś sprecyzować o czym, o kim piszesz używając pojęcia "Kościół". W domyśle; pewnie chodzi Ci o religijną korporację z centralą w Watykanie. Ale to nie jest Kościół założony przez Chrystusa.
  Ten prawdziwy Kościół, zgodny z nauczaniem i przykładem Pana Jezusa Chrystusa wie co ma robić i jak ma poprawnie funkcjonować. Natomiast watykańska korporacja religijna mająca szyld "kościoła", od wieków żyje w zamieszaniu nie prowadząc ludzi do Boga, tylko starając się utrzymać stano nieświadomych ludzi w ramach organizacji żerując na ich niewiedzy, naiwności i nieznajomości Bożego Słowa.
 • @
  W ramach poszerzenia tematu fragment mojej wypowiedzi z innej dyskusji:

  "Chodzi o to by niezawodnie przywróć moralność, dalej itd. jak pisałem.

  I myślę że nie da się tego zrobić bez odzyskania dla Państwa i Narodu Kościoła. Z dość dokładną propozycją w tym temacie występuję w sąsiedniej notce:
  http://miarka.neon24pl.neon24.pl/post/140202,kosciol-wobec-prawa-fasadowego

  Przez Polskę musi przejść jakaś specjalna fala misji, wykładów i ćwiczeń praktycznych na poziomie nie jakiegoś "nauczania społecznego Kościoła" dla inteligencji, a bardzo pragmatycznego tłumaczeniu "na chłoposki rozum" elementarnych spraw o których piszę i to w nawiązaniu do przykładów z życia i nauczania Jezusa.
  Do tego co rok powtórki i rozszerzanie zakresu tych nauk, aż świadomość tych spraw zejdzie "pod strzechy".

  Oczywiście to już musi sfinansować Państwo, ale wydane na to początkowo bardzo duże pieniądze z pewnością się wielokrotnie zwrócą i z tytułu reformy sądownictwa i systemu prawnego, które będą mogły zostać znacznie uproszczone, a także na wielkich korzyściach dla Państwa i Obywateli z tytułu wielkiego ograniczenia kosztów na prawników i biurokrację i zyski zagranicznych firm transferowane za granicę.

  A dodatkowe profity, to prawo przestanie być fasadowym i wróci państwo prawa, sprawiedliwości demokracji, a nawet będzie mogła się rozwijać cywilizacja życia".
  http://miarka.neon24pl.neon24.pl/post/140201,prawo-fasadowe-a-koszty-panstwa-i-spoleczenstwa
 • @von Finov 19:12:47
  Robiąc korektę w swoim komentarzu drugim przez pomyłkę usunąłem ten z odpowiedzią do Ciebie. Spróbuję coś z niego odtworzyć z pamięci.

  "Pomijając mętne wywody niewiele mające z rolą Kościoła, powinieneś sprecyzować o czym, o kim piszesz używając pojęcia "Kościół".

  Przeciwnie. To mój komentarz odzwierciedla rolę Kościoła, całą jego misję opartą o życie i nauczanie Jezusa Chystusa, a nie jakieś wyobrażenia o tym, czym powinna być instytucja Kościoła.


  "W domyśle; pewnie chodzi Ci o religijną korporację z centralą w Watykanie. Ale to nie jest Kościół założony przez Chrystusa.".

  Nie domyślaj się tylko jak coś widzisz żeby łączylo moje pisanie z tą złą korporacją to pisz o tym.

  Natomiast widzę co innego - że to Ty tutaj mącisz, próbując wszystko co się wiąże z Watykanem wsadzać do jednego worka po to żeby wszystko dyskredytować.


  "Ten prawdziwy Kościół, zgodny z nauczaniem i przykładem Pana Jezusa Chrystusa wie co ma robić i jak ma poprawnie funkcjonować".

  No to czemu krytykujesz jak o tym piszę?
  Chyba że znasz jeszcze inny Kościół o innym nauczaniu, w tym i o innej ofercie dla religijnego podejścia do aktualnych problemów Polski aby z nich wyjść ku normalności?

  Jak masz coś takiego to pisz, chętnie poczytam.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - ŚWIAT

  Koniec NATO

  Skończył się szczyt NATO w Brukseli - 11-12 lipca 2018. Krytykowany jest on za chaos. Nikt jakoś nie zauważył, że to już koniec NATO. Jeżeli "Na poczatku był chaos", to musi być i na końcu. czytaj więcej

 • KLUB NIEPOPRAWNYCH I NIEZALEŻNYCH

  Czy Żydzi to ludzie?

  Ideologia rasizmu dotyczy traktowania jak zwierzęta wszelkich ludzi – i „podludzi”, i „gojow” też. Ale czy tylko? Czyż zwierzętami w tej ideologii nie jest i „rasa panów”? czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Panslawizm czy Eurazja?

  Ideologia panslawizmu autorstwa Danilewskiego od dawna jest skompromitowana. Zwalczał ją sam profesor Koneczny. Jest jednak w niej i pierwiastek ogólny, pierwiastek którym wciąż można zwodzić wielu, pierwiastek wciąż mogący siać ferment i żądze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031